گزارش جديد اوپك :‌ نيجريه در صادرات نفت از ايران جلو زد

 

گزارش آماري سالانه جديد اوپك نشان مي دهد كه كشور آفريقايي نيجريه در سال جاري ميلادي از ايران به عنوان دومين صادر كننده بزرگ اوپك جلو زده است.

نيجريه در سال جاري ميلادي با صادرات روزانه 2 ميليون و 464 هزار بشكه ايران را كه در همين سال روزانه 2 ميليون و 248 هزار بشكه نفت صادر كرده ، پشت سر گذاشته است.

در گزارش 100 صفحه اي سالانه سازمان كشورهاي صادر كننده نفت (اوپك) دليل اين امر بهبود شرايط امنيتي در كشور نيجريه و افزايش مصرف داخلي و ظرفيت پالايشگاهي نفت در ايران ذكر شده است.

در اين گزارش آمده كه قابليت پالايشگاهي ايران در سال گذشته ميلادي (2010) 18 درصد رشد داشته و با سرمايه گذاري دولت ايران در طرح هاي توسعه پالايشگاه هاي نفت آبادان ، اراك ، لاوان ، شيراز ، اصفهان ، تهران ، ظرفيت پالايشگاهي نفت ايران از رقم 1 ميليون و 474 هزار بشكه در روز به رقم 1 ميليون و 741 هزار بشكه رسيده است .

در گزارش سالانه اوپك آمده كه رشد 12 درصدي ايران در ظرفيت پالايشگاهي در سال 2010 بالاترين رشد در ميان 12 كشور عضو اوپك بوده است.

در گزارش اوپك آمده در پي توافق دولت نيجريه با شورشيان و بهبود شرايط امنيتي در دلتاي رود نيجر كه محل اصلي ميادين نفتي اين كشور است ، استخراج نفت اين كشور از سال 2009 رشد قابل ملاحظه اي داشته و در سال 2010 صادرات نفت نيجريه با 46 درصد رشد به رقم بي سابقه 59 ميليارد دلار رسيده است.

شورشيان نيجريه پيش از اين با حمله به تاسيسات نفتي نيجريه صدمات قابل ملاحظه اي به اين تاسيسات وارد مي كردند و يكي از مشكلات اصلي دولت نيجريه در زمينه استخراج نفت ، امنيت ميادين نفتي اين كشور بوده است به طوري كه حملات شورشيان مسلح به تاسيسات نفتي نيجريه در بين سال هاي 2006 تا 2009 بيش از 28 درصد از صادرات نفت اين كشور را كاهش داده بود.

ايران از ابتداي تاسيس كارتل نفتي اوپك همواره پس از عربستان سعودي به عنوان دومين كشور صادر كننده نفت عضو اوپك مطرح بوده است.

طبق گزارش جديد اوپك ، ايران در سال 2010 با توليد روزانه 3 ميليون و 540 هزار بشكه نفت در جايگاه دوم اوپك قرار داشته است و در سال 2009 ايران با صادرات روزانه 2 ميليون و 232 هزار بشكه در جايگاه دوم اوپك و نيجريه با صادرات روزانه 2 ميليون و 160 هزار بشكه در جايگاه سوم قرار داشت..../تحلیل:عصرایرانرپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.