طرح ملی سلامت,کنترل فشارخون

با مشارکت 100 هزار پرستار کشور؛

آغاز بزرگترین طرح ملی سلامت از امروز/ کنترل فشارخون 35 میلیون ایرانی

قرار است از امروز شنبه 14 اردیبهشت ماه جاری، با مشارکت داوطلبانه 100 هزار پرستار و دانشجوی پرستاری، طرح ملی غربالگری سلامت ایرانیان بالای 30 سال در سراسر کشور آغاز شود. اجرای این طرح، به عنوان بزرگترین طرح ملی سلامت نام گرفته که البته تامین اعتبار آن از سوی دولت، هنوز در هاله ای از ابهام است.

به گزارش خبرنگار مهر، اجرای طرح غربالگری سلامت ایرانیان که اخیرا به طرح بسیج ملی ارتقای سلامت ایرانیان تغییر نام داده است، می تواند برگ زرینی در کارنامه جامعه پرستاری کشور و وزارت بهداشت باشد.

بر اساس آنچه محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران گفته است، مسئولیت اجرای این طرح بر عهده معاونت بهداشتی وزارت بهداشت است.

با توجه به اینکه اعتبار لازم برای اجرای این طرح می بایست توسط دولت تامین شود، می توان چنین عنوان کرد که اجرای موفق این طرح می تواند وزارت بهداشت را از حاشیه هایی که در این ماهها گرفتار کرده است، بیرون بیاورد. و بعد از برنامه ملی پزشک خانواده که همچنان با حاشیه ها و چالشهای زیادی در مسیر اجرا مواجه است، طرح غربالگری سلامت ایرانیان می تواند نمره ای بالا برای وزیر بهداشت بعد از پایان عمر دولت دهم باشد.

اما به گفته رئیس کل سازمان نظام پرستاری، هنوز اعتبار اجرای این طرح که در حدود 27 میلیارد تومان است، از سوی دولت تامین نشده است.

میرزابیگی افزود: در طرح بسیج ملی کنترل فشار خون، قد و وزن ایرانیان که از 14 اردیبهشت آغاز می شود، 33 هزار تیم پرستاری به مدت یک هفته با تشکیل پایگاههای در مراکز پر تردد مانند حرمهای  مطهر، ایستگاههای مترو، پایانه های مسافربری، میادین بزرگ، نمایشگاهها و...، این طرح را اجرا می کنند اما بعد از این مدت این طرح در مراکز بهداشتی درمانی وزارت بهداشت ادامه پیدا می کند.

وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت این طرح این است که افراد شرکت کننده در آن علاوه بر کنترل فشارخون، قد و وزن، اطلاعات سلامت آنها که در قالب 17 تا 18 سئوال از آنها پرسیده می شود در پرونده الکترونیک سلامت آنها درج می شود و همه ایرانیان برای تشکیل این پرونده باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را داشته باشند. زیرا کد ملی آنها در واقع رمز عبور پرونده الکترونیک سلامت آنها خواهد بود و شماره تلفن همراه آنها نیز وسیله اطلاع رسانی در مورد عوامل خطر سلامت آنهاست.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: طرح ملی بسیج ارتقای سلامت ایرانیان نه تنها در کشور یک طرح بی نظیر و استثنایی است بلکه در سطح بین المللی نیز می تواند یک الگو شناخته شود و به خصوص با تشکیل پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان زمینه اجرای برنامه پزشک خانواده نیز فراهم می شود.

وی ادامه داد: این طرح در واقع یک کمپین ملی و فرهنگسازی برای کنترل عوامل خطر بیماریهای غیر واگیر است که به صورت بیماریهای قلبی عروقی، سکته و سایر بیماریهای غیر واگیر، بی سر و صدا مرگ ایرانیان را باعث می شود. اجرای این طرح میزان امید به زندگی و شادابی و نشاط ایرانیان را افزایش می دهد و هزینه های گزافی که برای درمان بیماریهای غیر واگیر صرف می شود به شدت کم می کند و البته از ناتوانی و از کار افتادگی ناشی از این بیماریها نیز به میزان زیادی کم می کند.

میرزابیگی گفت: تنها نگرانی فعلی ما تأمین به موقع اعتبار اجرای این طرح است زیرا گر چه مجریان این طرح ملی رایگان و بدون چشمداشت این طرح را اجرا می کنند اما بالاخره تأمین وسایل و ابزار کار  آنها مانند دستگاه فشارسنج، تزازو و مانند اینها و نیز غذا و امکاناتی که برای فعالیت آنها طی روزهای اجرای این طرح لازم است مستلزم تأمین اعتبار است.

در همین حال دکتر فاطمه رخشانی معاون بهداشت وزارت بهداشت در تشریح اهمیت اجرای این طرح، گفت: حدود 35 میلیون نفر در این طرح مورد پایش قرار می‌گیرند و این طرح از 14 تا 24 اردیهبشت ماه امسال توسط پرستاران آموزش دیده اجرا می شود.

وی فشار خون بالا و چاقی را دو عامل مهم در مرگ ومیر در کشور عنوان کرد و افزود: نیمی از بیماران که مبتلا به فشار خون هستند از بیماری خود آگاهی ندارند و با اجرای طرح غربالگری فشار خون، افراد مشکوک برای بررسی بیشتر به سیستم بهداشت و درمان ارجاع داده می شوند.

رخشانی در ادامه گفت: در این طرح پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان با 8 پرسش از مراجعه‌ کنندگان تکمیل شده و اطلاعات آن وارد شبکه ملی سلامت (شمس) خواهند شد و از این طریق اطلاعات اولیه مواد مورد نیاز برای تشکیل این پرونده تکمیل می‌شود./مهر

 

 

 رپورتاژ
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
روغن خراطین
بوتاکس چگونه تزریق می شود؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تحلیل آماری
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
سامانه جامع مشاغل شهرری
اتوبار و باربری تهران برای اسباب کشی
سایت آی تی قیمت در زمینه قیمت های کالای دیجیتالی
کرایه اتومبیل | اجاره خودرو
فال حافظ
انجام پایان نامه ارشد سفارش اینترنتی
رابطه جراحی بینی و شغل افراد

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | فال حافظ | صندلی هتلی | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.